Trwa wczytywanie produktów

Identyfikator idealny

Niezależnie od tego, czy jesteś event managerem, specjalistą w dziale marketingu, czy też graphic designerem związanym z branżą eventową - na pewno nie raz stanąłeś przed zadaniem przygotowania identyfikatorów na konferencję lub inne wydarzenie. I choć wydawać by się mogło, że jest to sprawa dość banalna i prosta, to jednak w gąszczu przedeventowych obowiązków wciąż łatwo o popełnienie błędów. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby identyfikator nie tylko spełnił swoje zadanie, ale też stał się prawdziwą wizytówką Twojego wydarzenia, a potem na długie lata zagościł w szufladzie z najlepszymi pamiątkowymi gadżetami.


Dobry layout, czyli jaki?

Dobry projekt identyfikatora to taki, który jest przede wszystkim prosty i przejrzysty. Zbyt duża ilość informacji rozprasza uwagę i utrudnia szybkie odnalezienie najważniejszego elementu – imienia i nazwiska. Niewątpliwie identyfikacja wizualna wydarzenia jest ważna i identyfikator powinien być z nią spójny, ale zachowajmy zdrowy rozsądek. Jeśli nazwa konferencji, logo i inne elementy graficzne dominują przestrzeń identyfikatora na tyle, że przykuwają Twój wzrok bardziej niż dane uczestnika, to świadczy to tylko o tym, że poszliśmy w złym kierunku. Tworząc lub akceptując projekt graficzny pomyśl zatem o identyfikatorze nie tylko jak o akcesorium służącym do odnotowywania obecności czy elemencie brandingowym, ale przede wszystkim jak o narzędziu, które ma skałaniać uczestników do wzajmnych interakcji. Zdecydowana większość z nas nie ma naturalnego talentu do nawiązywania kontaktów - często zapominamy imiona i mamy trudności z zapamiętywaniem twarzy, w szczególności gdy poznajemy wiele osób jednocześnie. Identyfikator ma zatem służyć również jako szybka ściągawka, która pozwala uniknąć niezręcznych sytuacji. Pamiętaj zatem, aby zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsca na dane personalne było zawsze priorytetem. Niezależnie od tego, czy będzie to identyfikator w postaci karty (86x54mm), czy typowa wersja eventowa (np. XXL 88x125mm lub A6 105x148mm), pole do personalizacji powinno stanowić conajmniej 50% jego powierzchni. Tylko wtedy ma on szansę spełnić swoją funkcję networkingową. Kluczem do sukcesu jest zatem znalezienie równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.


Identyfikacja to podstawa

Przygotowując personalizację używaj zawsze prostych i czytelnych czcionek, które pozwolą łatwo rozszyfrować personalia z dużej odległości. Najlepiej sprawdzają się tu czcionki bezszeryfowe (Sans). Jeśli nie ma ku temu przeciwskazań, rozbij imię i nazwisko na dwa akapity, dzięki czemu będziesz mógł zmaksymalizować wielkość czcionki a najważniejsze z danych - Imię - będzie najbardziej czytelnym i rzucającym się w oczy elementem. Idealnie, jeśli uda Ci się zastosować rozmiar conajmniej 20pt. W przypadku, gdy umieszczasz dodatkowe informacje afiliacyjne (nazwa firmy, stanowisko itp.) zadbaj o to, żeby elementy te nie zlewały się z imieniem i nazwiskiem – dodaj odpowiedni odstęp, zmniejsz nieco czcionkę lub zastosuj inny jej krój. Pamiętaj również, że szablon do personalizacji powinien być zawsze dostosowany do najdłuższego imienia i nazwiska oraz pozostałych danych, jakie mogą pojawić się w Twojej bazie uczestników. Nie będzie dobrym pomysłem stosowanie na identyfikatorze bardzo długich stanowisk czy nazw instytucji wraz rozszerzeniami - nikt nie będzie miał szansy odczytać nazwy firmy, która składa się z trzech wierszy tekstu, wraz z rozszerzeniem 'Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Spółka komandytowa".


Wymagamy od nich więcej!

Zwrócmy uwagę na dopasowanie odpowiedniego mocowania naszego identyfikatora. Jeżeli typowa smycz będzie przypięta do dziurki po środku identyfikatora - będzie on przy każdym ruchu miał okazję się przekręcić i wówczas okaże się, że część uczestników z dumą prezentuje na piersi np. agendę wydarzenia zamiast swoich danych. Aby uniknąć tego problemu możesz zastosować personalizację po obu stronach ID lub podwójne mocowanie smyczy (dwie dziurki w rogach dla dwóch karabińczyków smyczy). Jeżeli zastosujesz smycze zbyt długie, spowoduje to że identyfikator znajdzie się zbyt nisko a zerkanie na dane uczestnika może stać się dla drugiej osoby bardzo niekomfortowe.
W momencie kończenia tego artykułu, zostały nam dwa miesiące do rozpoczęcia nowej dekady - roku 2020! Korzystając z nowoczesnych technologii możemy za pomocą identyfikatorów robić znacznie więcej. Identyfikator, który będzie miał zaszyty w sobie moduł RFID lub nadrukowany indywidualny kod QR, może zapewnić dużo więcej, niż samą identyfikację uczestników. Podczas nowoczesnych eventów, takie identyfikatory mogą stać się narzędziem networkingowym pozwalającym na szybką wymianę kontaktów, przepustką na zamknięte szkolenie czy kuponem na lampkę szampana lub lunch. Nowoczesny system zarządzania uczestnikami pozwoli nawet na tak zaawansowaną opcję jak indywidualna, personalizowana dla każdego uczestnika agenda wydarzenia.

Poprawność w każdym aspekcie

Zadbanie o poprawność i spójność wszystkich elementów zaprocentuje nam profesjonalnym efektem, do którego nawet najbardziej pedantyczni odbiorcy nie będą mogli się przyczepić. Nie powinniśmy pozwolić, aby w bazie danych (a co za tym idzie również w efekcie końcowym - na identyfikatorach) pojawiły się różnice w pisowni, np. część nazwisk pisana klasycznie, z wielkiej litery, a część w całości wielkimi literami. Żaden z gości, nawet z tych, którzy zgłosili się w ostatniej chwili, nie powinien dostać innego identyfikatora - a o wpisywaniu nazwisk cienkopisem nawet nie powinnam tutaj wspominać!
Ta poprawność, czy dopasowanie dotyczy również odpowiedniej formy identyfikatora (czy innej formy identyfikacji) dla danego rodzaju wydarzenia. Nie wyobrażamy sobie przecież gości ekskluzywnej gali wieczorowej, ubranych w granitury i suknie z zawieszonymi smyczami z identyfikatorami. Wśród tak dużej ilości możliwości dostępnych na rynku, bez problemu dopasujemy odpowiednią i spełniającą swoją rolę opcję do każdej formy eventu.

Jak stworzyć identyfikator idealny?

Identyfikator, który wręczysz swojemu gościowi, będzie nie tylko wizytówką Twojego wydarzenia, ale również jego wizytówką, z którą spędzi ten dzień. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze - niech Twoje identyfikatory nie zawiodą w tym temacie!Profesjonalny design

Pamiętaj, że identyfikatory będą widoczne na większości zdjęć uczestników Twojego wydarzenia - po prostu muszą wyglądać dobrze i profesjonalnie! Zleć przygotowanie grafiki komuś, kto zrobi to dobrze, a także zadba o spójność z całą identyfikacją wizualną wydarzenia.

Czytelność danych

Na identyfikatorze można umieścić dane dostępowe do wifi, agendę czy wiele innych informacji, co podniesie ich praktyczność, ale pamiętaj o ich podstawowej funkcji! Identyfikatory produkujemy po to, aby zapamiętać imiona naszych rozmówców, integrować się i identyfikować.

Odpowiednia forma i mocowanie

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na sukces - do każdego rodzaju eventu trzeba dopasować odpowiednie rozwiązania. Zadbaj, aby identyfikatory spełniały swoją rolę, a nie przeszkadzały uczestnikom w 'cieszeniu się' wydarzeniem. Przy tak dużym wachlarzu możliwości, formatów, mocowań i technik - każdy znajdzie optymalne rozwiązanie.

Więcej niż identyfikator

Czasy kiedy identyfikator był tylko karteczką w foliowym opakowaniu, przeszły już dawno w zapomnienie. Zadbaj aby oprócz swojej podstawowej funkcji, identyfikator mógł również być przepustką wstępu, narzędzeniem networkingowym czy kluczem do pobierania różnych materiałów - to wszystko dzięki funkcjom smart - QR kodom oraz modułom RFID/NFC.

Karolina Miecznikowska

Account Manager

7 lat w Cardilla

Druk kart i identyfikatorów to nasza pasja. Z przyjemnością i satysfakcją wdrażamy sprawdzone i profesjonalne rozwiązania identyfikacyjne na potrzeby eventów, konferencji i wyjazdów - jeżeli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w tym zakresie - jestem do dyspozycji.